Wiosenne opryski drzew owocowych

Wiosenne opryski drzew owocowych

19 stycznia, 2020 8 przez Mikołaj Online

Uprawa drzew owocowych to szlachetne zajęcie – nawet jeżeli dysponujemy tylko kilkoma drzewami najpopularniejszych odmian. Dzięki nim możemy każdego roku cieszyć się bogatymi w witaminy i smacznymi owocami. Część z nich posłuży nam do przyrządzenia pysznych przetworów na zimę. Wiele drzew owocowych może żyć i owocować bardzo długo. Wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji. Konieczne jest na przykład regularne zabezpieczanie ich przed chorobami i pasożytami.

Dlaczego opryskiwanie jest konieczne?

Opryskiwanie konieczne jest ze względu na różnego rodzaju choroby i pasożyty które zagrażają drzewom. Choroby powodowane są przede wszystkim przez atakujące drzewa grzyby. W niektórych przypadkach mogą być one spowodowane również przez infekcje bakteryjne i wirusowe, jest to jednak zdecydowanie rzadsze. Stosowanie oprysków powoduje, że choroby nie mogą się rozwijać na drzewach owocowych, nawet jeżeli potencjalnie powodujące je grzyby, bakterie, czy wirusy są obecne w danej roślinie.

Zapobiegające chorobom środki ochrony roślin należy stosować również w celu zabezpieczenia innych roślin, nawet jeżeli nie rosną one w okolicy. Zmniejsza się w ten sposób możliwość przenoszenia chorób przez bytujące na drzewach pasożyty. Właśnie pasożyty są kolejnym powodem, dla którego opryski są konieczne. Stosowane w odpowiedni sposób środki owadobójcze pozwalają na zabezpieczenie drzew owocowych przed szkodami, jakie mogłyby inaczej zostać wyrządzone.

Rodzaje oprysków do drzew owocowych

Wiele oprysków stosowanych na drzewa profilaktycznie zawiera substancje o szerokim spektrum działania, które zabijają wiele gatunków grzybów, bakterii i neutralizują wirusy. Mogą zawierać również zabezpieczające rośliny środki owadobójcze. Wiele oprysków wykonuje się jednak wtedy, kiedy zajdzie konkretna potrzeba – na roślinach zacznie rozwijać się choroba. Używa się wtedy odpowiednio dobranych oprysków, o składzie dobranym tak, by zlikwidować konkretny patogen.

Kiedy wykonuje się opryski?

Ze względu na panujący u nas klimat, większość patogenów rozwija się kiedy temperatury są dodatnie. Zimy przetrwać mogą przede wszystkim zarodniki grzybów, które jednak same w sobie najczęściej nie powodują objawów choroby. Czas kiedy należy wykonać pierwsze opryski to wczesna wiosna. Temperatura minimalna jaka niezbędna jest do ich wykonania określona jest zazwyczaj na opakowaniu środka. Jeżeli nie – warto zapytać sprzedawcę. Wykonuje się je zanim na drzewach rozwiną się liście.

Czy chemiczne opryski to jedyne rozwiązanie?

Wiele osób ma wątpliwości dotyczące stosowania oprysków do drzew owocowych. Z jednej strony zabezpieczają one przed chorobami – z drugiej jednak, ich składniki mogą w roślinach pozostać dość długo, a nawet przedostać się do owoców. Warto wiedzieć nie wszystkie środki stosowane do oprysków są tak samo szkodliwe dla ludzi. Wiele substancji całkowicie znika z roślin już w krótkim czasie po wykonaniu oprysków. Na rynku obecne są również środki ekologiczne, często oparte na ekstraktach ziołowych, które najczęściej są całkowicie bezpieczne.

Publikacja powstała dzięki współpracy z ogrodniczym sklepem internetowym Sklep Poradnika Ogrodniczego.

0 0 votes
Daj ocenę