Kredyt z gwarancją – co to oznacza w praktyce?

Kredyt z gwarancją – co to oznacza w praktyce?

6 sierpnia, 2020 1 przez Mikołaj Online

Kredyt to dla wielu przedsiębiorców najchętniej wybierany sposób pozyskiwania finansów. Jednak małe firmy, które dopiero wchodzą na rynek mają niską zdolność kredytową, co oznacza kłopoty w uzyskaniu kredytu. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być kredyt z gwarancją. Co to oznacza w praktyce? Jak uzyskać taki kredyt i na czym on polega?

Kilka słów o kredytach z gwarancją

Kredyty zabezpieczone gwarancją to produkt, który powstał na skutek umowy Banku Gospodarstwa Krajowego z bankami komercyjnymi. Jest on przeznaczony dla firm małych i średnich. To BGK jest w tym przypadku gwarantem i bierze na siebie odpowiedzialność za spłatę zobowiązań finansowych przedsiębiorcy, gdy ten straci płynność finansową. Tym samym gwarancja nie jest dotacją pieniężną. Przedsiębiorca nie dostaje do ręki żadnych dodatkowych pieniędzy. Taka pomoc nie rodzi ze sobą skutków podatkowych.

Kredyt z gwarancją i jego zalety

Kredyt z gwarancją ma dla przedsiębiorców wiele zalet. Przede wszystkim jest on dostępny dla młodych firm i tych, które nie mają wysokiej zdolności kredytowej. Daje też pewną elastyczność w dysponowaniu majątkiem. W przypadku części objętej gwarancją, przedsiębiorca nie musi zastawiać majątku na rzecz banku komercyjnego czy BGK. Dodatkowo istnieją spore możliwości obniżenia całościowych kosztów kredytu.

Gwarancje zabezpieczają do 80% kwoty kredytu. Z tego rozwiązania skorzystało już ponad 120 tysięcy polskich firm. Taki kredyt udzielany jest na wiele miesięcy. Przedsiębiorca nie ponosi żadnych kosztów finansowych z tym związanych. Cały proces ubiegania się o kredyt z gwarancją jest maksymalnie uproszony. Uzyskane w ten sposób pieniądze można przeznaczyć na zakup towarów i usług, uregulowanie podatków czy składek ZUS, sfinansowanie rozwoju firmy czy spłatę kredytu obrotowego w innym banku.

Jak uzyskać kredyt z gwarancją?

Przede wszystkim firma, która się ubiega o taki kredyt nie może posiadać wpisu w BIK. Przedsiębiorca nie powinien również zalegać ze składkami w ZUS-ie czy mieć niezapłacone podatki w US. Kolejnym warunkiem ubiegania się o kredyt tego rodzaju jest brak prowadzonego postępowania egzekucyjnego w administracji. Firma nie może poza tym mieć w okresie 3 miesięcy przed złożeniem wniosku o gwarancję, wypowiedzianej żadnej ekspozycji kredytowej oraz nie może posiadać zobowiązań do zwrotu pomocy publicznej. Oprócz tego wprowadzono pewne limity pomocy w ramach gwarancji kredytowych.

Poza tym proces ubiegania się o kredyt z gwarancją w zasadzie nie różni się od ubiegania się o standardowy kredyt. Wszystkie formalności załatwiane są w wybranym banku komercyjnym. Nie ma potrzeby kontaktowania się osobno z BGK. Trzeba jedynie złożyć odpowiednie wnioski – o kredyt i o przyznanie gwarancji. Z pomocą podczas ubiegania się o kredyt z gwarancją przychodzą poza tym niektóre firmy działające na rynku finansowym np. Bold Invest z Warszawy – https://www.boldinvest.pl/. Pomagają one w załatwieniu wszelkich formalności i przejściu procedury kredytowej. To doskonała wiadomość dla przedsiębiorców początkujących i tych, którzy nie są obeznani w tym temacie.

0 0 votes
Daj ocenę