Jak odebrać mieszkanie krok po kroku?

Jak odebrać mieszkanie krok po kroku?

29 grudnia, 2022 0 przez Mikołaj Online

Odbiór mieszkania to zbadanie, czy jest ono zgodne z normami budowlanymi oraz czy zostało wykończone zgodnie ze standardami ustalonymi w umowie z deweloperem. Mieszkanie powinno być wolne od wszelkich usterek, a w przypadku, gdy się one pojawią, to do dewelopera należy jak najszybsze ich usunięcie. Każda wada czy niezgodność musi być odpowiednio udokumentowana. Jak się przygotować do odbioru mieszkania i jak taki proces wygląda krok po kroku?

Przeczytaj umowę z deweloperem

Po pierwsze, przed odbiorem mieszkania należy dokładnie przeczytać umowę zawartą z deweloperem, zapoznać się z planem mieszkania oraz tzw. standardem lokalu, aby sprawdzić, czego dokładnie można oczekiwać oraz jaki zakres prac został ustalony z deweloperem. Wszystko to, co było przedmiotem umowy musi zostać wykonane przez dewelopera. W dokumentach mieszkania znajdziemy też opis techniczny mieszkania oraz informacje o tym, jakie materiały mają zostać użyte do budowy.

Sprawdź stan techniczny mieszkania

Odbierając mieszkanie należy zwrócić uwagę na takie elementy jak ewentualne pęknięcia, zakrzywienia, rysy na stolarce okiennej i drzwiowej czy np. smugi farby na ścianie. Warto zarezerwować sobie czas na dokładne sprawdzenie mieszkania, tak aby być w stanie wykryć wszystkie niedociągnięcia. Odbiór mieszkania powinien odbywać się w dzień, aby wykończenie mieszkania było lepiej widoczne. Koniecznie należy też sprawdzić wentylację oraz prawidłowe podłączenie do mediów. Istotna będzie możliwość podłączenia instalacji telewizyjnej czy internetu światłowodowego. Trzeba też sprawdzić, czy zgadza się metraż i rozkład mieszkania, a także czy w mieszkaniu zostały już zamontowane liczniki. Odbierając mieszkanie warto skupić się też na częściach wspólnych, gdyż na korzystanie z lokalu i jego wartość wpływa jakość wykonania całego budynku.

Skorzystaj z pomocy specjalisty od odbioru mieszkań

Na odbiór mieszkania warto udać się z profesjonalistą, który ma doświadczenie w odbiorze mieszkań i będzie wiedział na co zwrócić szczególną uwagę. Taką osobę można znaleźć w internecie wpisując w wyszukiwarkę np. odbiór mieszkania katowice. Niektóre niedociągnięcia trudno jest zauważyć na pierwszy rzut oka. Osoba, która zawodowo zajmuje się odbiorem mieszkań, nie tylko sprawdzi czy media zostały podłączone prawidłowo, ale również obejrzy w jaki sposób poprowadzona jest instalacja, a także dokona niezbędnych pomiarów. Z odbioru technicznego sporządzony zostanie dokładny raport, wraz z dokumentacją fotograficzną ewentualnych wad i usterek. Każda niezgodność z umową, projektem czy sztuką budowlaną powinna być poprawiona przez dewelopera i na jego koszt. Klucze do mieszkania warto odebrać dopiero po usunięciu wszelkich usterek, tak aby do tego czasu nie ponosić kosztów eksploatacji mieszkania takich jak np. czynsz czy opłaty za media.

0 0 votes
Daj ocenę