Fotowoltaika Katowice – co warto wiedzieć przed inwestycją?

Fotowoltaika Katowice – co warto wiedzieć przed inwestycją?

29 czerwca, 2020 0 przez Mikołaj Online

Odnawialne źródła energii zyskują coraz większą popularność zarówno w Polsce jak i na świecie. Ten stan rzeczy zawdzięcza coraz większej świadomości społecznej na temat zalet z tego rodzaju rozwiązań. Jednak w Polsce niektórzy mogą wciąż podawać w wątpliwość zasadność opłacalności instalacji fotowoltaicznej. Warto zatem wiedzieć czym jest instalacja fotowoltaiczna oraz czy jest to opłacalne.

Czym jest instalacja fotowoltaiczna?

Zgodnie z definicją instalacja fotowoltaiczna jest to jedno ze źródeł odnawialnych, która wykorzystuje światło słoneczne do produkcji energii elektrycznej dla wybranego gospodarstwa domowego. Podstawowym elementem składowym instalacji fotowoltaicznej są panele fotowoltaiczne złożone z krzemowych ogniw fotowoltaicznych. Do innych równie istotnych elementów zaliczają się m.in falownik (inwerter) oraz okablowanie. O fotowoltaice w Katowicach dowiesz się więcej na stronie: https://columbusenergy.pl/2020/06/26/fotowoltaika-katowice/

Zasada działania instalacji fotowoltaicznej

Warto wiedzieć, iż zasada, na które opiera się cała koncepcja instalacji fotowoltaicznej nie jest skomplikowana i sprawdza się w każdych okolicznościach. Światło słoneczne padające na panele fotowoltaiczne wywołuje ruch elektronów znajdujących się na powierzchni paneli w dwóch przeciwnych kierunkach. Dzięki temu powstaje napięcie, a w efekcie – prąd stały.

Następnym etapem jest przesłanie w ten sposób wytworzonej energii elektrycznej do inwertera (falownika) Tam następuje przemiana prądu stałego w prąd zmienny, który może być utożsamiany z energią elektryczną wykorzystywaną w gospodarstwach domowych. Ostatnim etapem jest transport wytworzonej energii elektrycznej za pomocą sieci kabli do sieci energetycznej skąd może on trafić do wybranych gospodarstw domowych czy też przedsiębiorstw.

Jakie są zalety korzystania z energii wytworzonej z paneli fotowoltaicznych?

Choć niektóre osoby mogą wątpić w słuszność czy też opłacalność korzystania z paneli fotowoltaicznych do wytwarzania energii elektrycznej warto zdawać sobie sprawę z wielu korzyści takiego działania. Do zalet korzystania z paneli fotowoltaicznych można niezaprzeczalnie zaliczyć:

  • możliwość uzyskania statusu niezależności energetycznej od źródeł konwencjonalnych – instalacja fotowoltaiczna ma to do siebie, iż ma zdolność do gromadzenia energii elektrycznej w okresach wysokiego nasłonecznienia. Dzięki temu m.in w okresie jesienno-zimowym można zużywać zapasy zgromadzonej w ten sposób energii tym samym wykluczając konieczność korzystania z energii z paliw kopalnych;
  • wspieranie działań ekologicznych – wytwarzanie energii z instalacji fotowoltaicznej nie ma żadnego negatywnego wpływu na środowisko. Nie powoduje to wytwarzanie się gazów cieplarnianych takich jak dwutlenek węgla czy też metan w nadmiernych ilościach. Dzięki temu oprócz produkcji energii można wspiera działania na rzecz środowiska;
  • szybko zwrot zainwestowanych środków w ten rodzaj inwestycji – z reguły koszt inwestycji w panele fotowoltaiczne wynosi pomiędzy 15 a 40 tysięcy złotych. Jednak istnieje możliwość skorzystania z dofinansowania programu „Mój prąd”. Jest to program rządowy, dzięki któremu można uzyskać zwrot nawet do 50% pierwotnie zainwestowanych środków, jednak nie więcej niż 5.000 złotych. W ten sposób można w prosty i szybki sposób uzyskać zwrot sporej części środków finansowych. Dodatkowo sam koszt inwestycji zwraca się już po ok. 7-10 latach od momentu zakupu, co przedstawia się m.in w braku kosztów z tytułu pozyskanej energii.

Niektóre osoby mogą podawać w wątpliwość opłacalność korzystania z instalacji fotowoltaicznej ze względu na niewielką liczbę dni słonecznych w Polsce oraz wysoki koszt instalacji. Warto jednak pamiętać, iż instalacja fotowoltaiczna jest bardzo popularna i jednocześnie rentowna w krajach takich jak Niemcy, Belgia, czy też Francja lub Szwecja gdzie nasłonecznienie jest bardzo zbliżone lub mniejsze niż to w Polsce. Co więcej wysoki koszt inwestycji rekompensuje szybki zwrot pierwotnie zainwestowanych środków oraz fakt, iż nie ma konieczności płacenia rachunków za energię elektryczną. Tym samym można śmiało stwierdzić, iż instalacja fotowoltaiczna jest jak najbardziej opłacalnym rozwiązaniem, na które każdy może sobie pozwolić.

 

0 0 votes
Daj ocenę