Dofinansowane od Państwa przy zakładaniu paneli słonecznych

Dofinansowane od Państwa przy zakładaniu paneli słonecznych

19 stycznia, 2020 10 przez Mikołaj Online

Panele słoneczne stają się powoli rozwiązaniem w polskiej rzeczywistości całkowicie oczywistym. Tym bardziej, że w ciągu ostatnich lat zmieniły się w pewnym stopniu regulacje prawne dotyczące wytwarzania energii elektrycznej, dzięki czemu stało się to znacznie bardziej korzystne z ekonomicznego punktu widzenia.

Montaż własnej instalacji fotowoltaicznej pomaga również ograniczyć codzienne wydatki gospodarstwa domowego, a także zadbać we własnym zakresie o stan środowiska naturalnego. Tego rodzaju inwestycja w prąd może być jednak związana z dużymi kosztami. Warto więc rozważyć możliwość skorzystania z jednego z wielu programów dofinansowań dostępnych w naszym kraju.

Jakie wyglądają możliwości dofinansowań do paneli?

Możliwości dofinansowania dla instalacji fotowoltaicznych są dziś bardzo duże, choć jednocześnie zróżnicowane. Zależą one od kilku kwestii. Przede wszystkim jest to miejsce zamieszkania. Nie wszędzie wybór możliwych programów dopłat jest taki sam. Nieco inaczej może wyglądać to na terenach wiejskich, w miastach, na obszarach uprzemysłowionych, czy objętych programem Natura 2000. Wiele z programów dofinansowań to rozwiązania unijne, przewidziane dla konkretnych regionów. Może to być również kwestia stanu majątkowego. W wielu regionach Polski działają programy wsparcia, dzięki którym osoby mniej majętne mogą również skorzystać z możliwości, jakie dają własne panele słoneczne. Dofinansowania takie są również oferowane przez różnego rodzaju organizacje rządowe, jak na przykład fundusze rozwoju i im podobne. Warto przede wszystkim dowiedzieć się więc jakie możliwości dopłat dotyczą nas konkretnie i w jaki sposób można je łączyć (i czy jest to w ogóle możliwe).

Jakie są warunki skorzystania z dofinansowania?

Różne dofinansowania wiążą się najczęściej z konkretnymi warunkami, które należy spełnić. Oprócz wymienionych powyżej warunków ogólnych, które pozwalają w ogóle zakwalifikować się do danego programu, istnieją również warunki szczególne dla każdego z nich. Tutaj różnice są znaczne. Dla niektórych programów dofinansowań nie będą one konkretnie określone, a dla innych może to być na przykład konieczność skorzystania z usług konkretnego serwisu i zakupu urządzeń od konkretnego producenta.

Program Mój Prąd

Wśród obecnie funkcjonujących rządowych programów dopłat warto wskazać szczególnie na dopłaty w ramach programu Mój Prąd, popularnie nazywanego 5000 Plus. Zaczął on obowiązywać od początku roku 2020 i mimo że wysokość poszczególnych dopłat nie jest szczególnie wysoka, to na jego korzyść świadczy bardzo duża dostępność i niewielkie warunki wstępne. Skorzystać z programu może każdy. Maksymalna jej wysokość stanowić może 50 procent kosztu zakupu i montażu instalacji, nie więcej jednak niż pięć tysięcy złotych. Warunkiem jest jedynie instalacja właściwego dla tego rodzaju instalacji licznika. Dopłata obowiązuje dla instalacji od 2 do 10 kilowatów, co teoretycznie może w dużej mierze, a czasami nawet w całości pokryć zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na energię elektryczną.

Autor
Autorem artykułu jest właściciel portalu programmojprad.com
0 0 votes
Daj ocenę