Dentysta Człopa

Dentysta Człopa

7 marca, 2019 0 przez Mikołaj Online

Odsłonięte szyjki zębowe to zwykły problem. Dają nieprzyjemne obrazy i grożą rozwojem poważnych chorób, zaś w spokoju nawet utratą zębów. Niezależnie od racji tej choroby, należy się nią zarezerwować i zastosować środki zaradcze.

Dentysta Węgorzyno

Obnażanie szyjek zębowych to efekt „zatrzymywania się” czy te „obniżania” dziąseł. Nie dzieje się więc z dnia na doba, ale proces obecny stanowi nieprawidłowy dla stanu przyzębia. Trzeba zgłosić się do periodontologa, który diagnozuje problem – bada motywacje i zarządza optymalne postepowanie.
Przyczyny odsłaniania szyjek zębowych

wybielanie zębów ibright

wybielanie zębów ibright

Przyczyn może stanowić sporo, choć najczęstsze spośród nich więc wiek pacjenta, a dodatkowo nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

zobacz również Ionic White

Niestety, kłopoty z przyzębiem to trochę efekt naturalny, połączony ze starzeniem się organizmu. Wyświetlanie się szyjek zębowych u kobiet po pięćdziesiątce czy sześćdziesiątce nie jest niczym dziwnym. Co dobre, częściej rzecz dotyczy mężczyzn niż osób.

Niezależnie od wieku, przyczyną problemu bywa często także higiena. Także ta niedostateczna (niedoczyszczanie zębów, montujący się na nich osad, zbyt rzadko zmieniana szczoteczka etc.), jak i taż przesadna (częste szczotkowanie zębów twardą szczoteczką przy stosowaniu złej techniki szczotkowania) mogą przyczyniać się do odsłaniania szyjek zębowych.
„Zanik dziąseł” (w skutku robienia się płytki nazębnej i odkładania kamienia) powoduje również palenie papierosów.
„Cofanie” czy te „obniżanie się” dziąseł to niekiedy proces będący skutkiem wad zgryzu i nierównomiernie obciążonych spośród tego sensu zębów.
Za obnażanie szyjek może odpowiadać czasami chorobliwe zgrzytanie zębami (bruksizm).
Przyczyną problemu bywa i zła dieta, niedożywienie, awitaminoza (niedobór witamin).
Dodatkowo, niektóre choroby ogólnoustrojowe generują kłopoty z przyzębiem (cukrzyca).

Objawy odkrytych szyjek zębowych

Zdrowe przyzębie określa się różowymi dziąsłami, które szczelnie oblepiają ząb u nasady, dobrze przylegając do jego korony. Szyjki nie są odkryte, nie tworzą kieszonek dziąsłowych (szczelin pomiędzy zębem, a dziąsłem). Gdy objawiają się szyjki zębowe, pojawiają się charakterystyczne symptomy.

Nadwrażliwość zębów na zimno, ciepło, a ponadto na słodki i zły smak i na kontakt to typowy objaw obnażonych szyjek zębowych. Odnosi się jej przy spożywaniu posiłków czy piciu napojów o właściwym smaku i temperaturze, jak dodatkowo w dotyku z trudnym powietrzem, podczas mycia zębów etc. Uczucie jest ciężkie, odczuwa się chwilowy, ale przeszywający ból.
W sukcesu odsłoniętych szyjek zębowych zachowuje się niekiedy (w trakcie mycia zębów) krwawienie dziąseł.
Obnażenie szyjki zębowej można zazwyczaj i zobaczyć. Odsłonięta grupę jest silniejsza od reszty zęba.

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych

Leczenie chce od podstawy powstania problemu, a również od zaawansowania choroby. Zazwyczaj zabiera się jednak od środków higienizacyjnych.

Piaskowanie i skaling to początkowe rzuty w leczeniu odsłoniętych szyjek. Zabiegi szykuje się w gabinecie stomatologicznym w punktu usunięcia płytki nazębnej i kamienia, aby zahamować (spowolnić) rozwój choroby. Profilaktycznie przenosi się je co pół roku.

Potrzebna może być również zmiana nawyków higienicznych. Przy odsłoniętych szyjkach zębowych bierze się miękkich szczoteczek. Istotna istnieje same technika szczotkowania – czyści się zęby ruchem wymiatającym (zazwyczaj w punkcie od dziąsła) Dobrze jest wykorzystywać irygatory i/lub szczoteczki soniczne, które nie dopuszczają do kumulowania się osadu nazębnego.

Dentysta Węgorzyno

Warto wyposażyć się również w normalne środki do higieny i pielęgnacji jamy ustnej. W sukcesu nadwrażliwości zębów nie powinno się używać past wybielających (ścierających). Trzeba brać też do zębów nadwrażliwych, z fluorem. Proste są także specjalne preparaty ochronne, które pomagają remineralizację szkliwa.
Profilaktycznie, aby nie narażać się na ból, najlepiej unikać zimnego i trudnego, a dodatkowo słodkich napojów, owoców cytrusowych, słodyczy… Codzienną dietę należy wzbogacić w witaminy a minerały.
Czasami niezbędne jest podjęcie działania ortodontycznego, aby przyzębie funkcjonowało dobrze.
W poszczególnych przypadkach pojedyncze szyjki zębowe kładzie się materiałem kompozytowym.
W zaawansowanych stadiach choroby zabieg chirurgiczny bywa jedynym rozwiązaniem. Przykrywa się wówczas odsłonięte szyjki zębowe tkanką pobieraną z podniebienia.

Źródło artykułu Odsłonięte szyjki zębowe

Dentysta Węgorzyno

0 0 votes
Daj ocenę