www.superkatowice.pl
Baner Rozwój 1 procent

Otwarcie placu zabaw przy Miejskim Przedszkolu nr 93 - zadanie z Budżetu Obywatelskiego 2017

17-04-2018 Redakcja
Otwarcie placu zabaw przy Miejskim Przedszkolu nr 93 - zadanie z Budżetu Obywatelskiego 2017
UM Katowice

13 kwietnia w ogrodzie Miejskiego Przedszkola nr 93 przy ul. Łętowskiego 24 uroczyście otwarto nowy plac zabaw. Jest on realizacją projektu zgłoszonego do budżetu obywatelskiego przez Marię Struzik, dyrektor przedszkola. W głosowaniu pomysł poparło  508 mieszkańców. Budowa kosztowała niemal 350 tysięcy złotych.

 

Katowicki budżet obywatelski cieszy się coraz większą popularnością wśród mieszkańców. Z roku na rok zwiększa się frekwencja. Widać też efekty – kolejne wybrane przez katowiczan inwestycje pojawiają się w przestrzeni miasta.

– Mieszkańcy Katowic chętnie włączają się w działania związane z budżetem obywatelskim – składają wnioski i głosują,  bo widzą efekty swojego zaangażowania – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – W ramach czterech poprzednich edycji BO katowiczanie wybrali łącznie aż 473 projekty, z których już ponad 320 zostało zrealizowanych. Powstały nowe drogi rowerowe, stacje wypożyczalni rowerów, skwery, boiska. Skorzystali też najmłodsi – dla nich powstały ścieżki edukacyjne czy place zabaw. Katowiczanie dostali świetne narzędzie do wprowadzania zmian w swoim otoczeniu i z niego korzystają – dodaje prezydent, który od 2015 r. zdecydował o zwiększeniu puli budżetu obywatelskiego do 20 mln zł. Tym samym BO w Katowicach stał się największy w Polsce w przeliczeniu na mieszkańca wśród miast wojewódzkich.

- Kiedy myśleliśmy o tym placu zabaw, to on właśnie taki miał być. Nowoczesny i zachęcający do ruchu. By najmłodsi mieszkańcy mogli bawić się na świeżym powietrzu nie tylko z kolegami, ale także z rodzicami. Cieszę się, że z placu będą mogły korzystać także dzieci niepełnosprawne. Udało nam się zrealizować nasze wspólne marzenie – mówi Maria Struzik, dyrektorka Miejskiego Przedszkola nr 93 w Katowicach.

Bogate wyposażenie


Zamontowano nowe urządzenia w pierwszej części ogrodu, dzieląc ogród przedszkolny na dwa  – część zabawową z nowymi urządzeniami oraz część sportową bez urządzeń, ale z górką zjazdową dla sanek.


Plac zabaw jest bogato wyposażony, m. in. w zestaw integracyjny Kubuś Plus kosmiczny czy kopalnię piasku. Jest piaskownica statek Nemo, budka krasnoludka, tramwaj z kolejką zjazdową. Dzieciom z pewnością spodoba się też sklepik, zestaw sawanna, kolejka zjazdowa Madagaskar czy zestaw z instrumentami. Ponadto nie mogło zabraknąć kiwaków: jest zatem  skuter śnieżny, owca, biedronka, koniczynka. Nawierzchnia jest głównie piaskowa i trawiasta. Co ważne z niektórych urządzeń mogą korzystać dzieci niepełnosprawne. Są też cztery nowe ławki i kosze na śmieci.

Plac zabaw przeznaczony jest dla dzieci od 2 do 7 lat. Jest ogólnodostępny. Dla dzieci nieuczęszczających do przedszkola udostępniany będzie w godzinach 15.00-18.00.

Budżet obywatelski 2018


Przypomnijmy, że trwa V edycja katowickiego Budżetu Obywatelskiego (BO). Do 11 maja mieszkańcy mogą zgłaszać swoje pomysły, a we wrześniu sami zadecydują, które projekty zostaną zrealizowane. W tegorocznej edycji mieszkańcy będą mieć do zagospodarowania ponad 22,5 mln zł („nadwyżka” ponad 20 mln zł wynika z niewykorzystanych w 2017 środków po głosowaniu). Tak jak w roku ubiegłym można zgłaszać projekty zadań publicznych należących do kompetencji gminy lub powiatu, które mają charakter ogólnomiejski lub lokalny. Na pierwszą kategorię projektów przeznaczona została kwota 3 mln zł, a pozostałe środki rozdzielono na projekty dzielnicowe.     


Najważniejszą zmianą w tegorocznej edycji BO jest zniesienie limitu wieku dla osób wybierających projekty do realizacji. – Podjąłem decyzję, że od września tego roku na projekty do budżetu obywatelskiego będzie mógł głosować każdy katowiczanin. Z jednej strony chcemy pokazać, że jesteśmy miastem przyjaznym rodzinom i doceniamy trud osób wychowujących dzieci. Dlatego, przykładowo, rodzice rocznego maluszka będą mogli skorzystać z jego lub jej dodatkowych głosów. Z drugiej strony zależy nam na budowaniu społeczeństwa obywatelskiego od najmłodszych lat. Rodzice mogą pokazać nawet przedszkolakowi, które projekty w danej dzielnicy można wybierać i wytłumaczyć, że od zaangażowania i głosu każdego z nas może zależeć czy w okolic powstanie plac zabaw czy zielony skwer – wyjaśnia prezydent Marcin Krupa.

 

Źródło: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice


Przedszkole 93 ma nowy plac zabaw! Przedszkole 93 ma nowy plac zabaw! Przedszkole 93 ma nowy plac zabaw! Przedszkole 93 ma nowy plac zabaw! Przedszkole 93 ma nowy plac zabaw!

Komentując treści w portalu Superkatowice.pl użytkownicy akceptują regulamin i politykę prywatności portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo do edycji lub usuwania treści niezgodnych z prawem lub regulaminem, naruszających dobre imię właścicieli lub redakcji oraz podszywających się pod zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Nawigacja

Nasza społeczność

Katowice są super